Forum Stowarzyszenia MyCork
Witamy, Gość. Zaloguj się, lub zarejestruj proszę.
Czy dotarł od Ciebie email aktywacyjny?
28 July 2015, 18:49:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
446,137 wiadomości w 33,086 wątkach; wysłane przez 6,847 użytkowników
Najnowszy użytkownik: RoryPraed
* Strona główna Pomoc regulamin / rules Szukaj Kronika MyCork Zaloguj się Rejestracja
Forum Stowarzyszenia MyCork  |  Cork  |  Rozterki tubylców i inne  |  Wątek: Podatki: czyli pracujesz w Irlandii, rozliczasz sie w Polsce 0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek. « poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Podatki: czyli pracujesz w Irlandii, rozliczasz sie w Polsce  (Przeczytany 18232 razy)
Magic
Stały bywalec
*

Użytkownik od:
21. Mar. 2006

« Odpowiedz #50 : 27 April 2006, 17:10:14 »

Mario ma 100% racje.

Jedyne co mnie martwi to.. przyszlosc tych umow. W Holandi zmiana (na niekorzystna == taka jak w UK) nastapila juz jakis czas temu. Teraz nasz rzad ustalil juz jakis czas temu ze zmienia sie prawo w odniesieniu do Austri, zmiana weszla juz w zycie (bylo tak jak w IRL, teraz jest tak jak w UK).

Jak bedzie z Irlandia? Kiedy zmienia? :> :> :>

Pozdr,
-M.

PS. ja na prawde jestem optymista :-)

--
Gdzie rzadzi sila, tam bezsilne prawo.
Tomek398
Guru

Użytkownik od:
06. Aug. 2005

it's me in 2013

« Odpowiedz #51 : 27 April 2006, 18:22:30 »

Jest tak:

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/praca_najemna.pdf

Moim zdaniem to bardzo wazny cytat:

"Z powyższego wynika, że obowiązek złożenia w Polsce
zeznania podatkowego nie powstaje jedynie
w przypadku, gdy podatnik uzyskał dochód z państwa,
z którym obowiązująca umowa przewiduje,
jako metodę unikania podwójnego opodatkowania,
metodę wyłączenia z progresją i nie uzyskał on w Polsce
w tym samym roku podatkowym innego dochodu......"

Jednym słowem, jeżeli w danym roku podatkowych nie osiągnęliśmy przychodów w Polsce, to nasze dochody z Irlandii są zwolnione z podatku w Polsce.

Z tego jak ja rozumiem przepisy w praktycznie kazdym przypadku dochody z Irlandii sa zwolnione z podatku w Polsce, nawet jezeli osiagnelismy przychody w Polsce. Uzylem slowa "praktycznie", pozniewaz w zacytowany przeze mnie informatorze jest tez opis sytuacji gdzie calosc podatkow mozemy zaplacic w Polsce jezeli sa spelnione wymienione tam trzy warunki jednoczesnie, ale jest to przypadek dosc szczegolny.

Tomek
pseudo
Guru

Użytkownik od:
09. Oct. 2005

« Odpowiedz #52 : 27 April 2006, 18:27:18 »

Cytuj z: "Magic"
Mario ma 100% racje.

(..)

Jak bedzie z Irlandia? Kiedy zmienia? Chytry Chytry Chytry

(..)

Gdzie rzadzi sila, tam bezsilne prawo.

Dlatego organizacje skupiajace polska spolecznosc powinny byc przez polakow popierane.  Jestesmy tu wielka spolecznascia z ktorej opinia naprawde warto sie liczyc. Jednak potrzebujemy pewnego reprezentanta, ktorego nie bedziemy sie wstydzic a ktory swoimi dzialaniami bedzie potrafil zjednoczyc Polakow i rozpocznie 'dialog' z tubylcami.
    Patrzac przez pryzmat starszych polonii,(np w USA, Niemcy, Peru), ...... a zreszta nie chce mi sie tu szerzej rozwijac watku.  Przestanmy krasc, oszukiwac i kombinowac jak tu kogo i co, wyjdzmy czasem do pubu i porozmawiajmy z naszymi nie koniecznie irlandzkimi sasiadami, zacznijmy sie usmiechac. Nie nazywajmy irlanczykow rudzielcami, debilami, idiotami i innymi epitetami, ktorych o sobie samych nie chcemy uslyszec. To ostatnie do tych co maja choc troche szacunku do siebie, bo wielu pracujac za stawke ponizej wymaganej minimalnej, go nie posiada.

ehh
pk

Nigdy nie kłóć się z głupcem !
Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
obywatel
Organizacja Projektów-Współpraca

Użytkownik od:
06. Jun. 2005

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.

piotr.slotwinski piotrslotwinski
« Odpowiedz #53 : 27 April 2006, 19:39:19 »

Cytuj z: "Mario26"
I nie ma o czym mowic - jakies informowanie NIP 3 - skad to sie wzielo w ogole.

Z wykopalisk?

A moze z cytowanych na forum ustaw?

retool
Ekspert

Użytkownik od:
12. Sep. 2005

« Odpowiedz #54 : 28 April 2006, 09:30:56 »

przepisy przepisami ,zycie zyciem  Rolling Eyes

[/url]
obywatel

Użytkownik od:
06. Jun. 2005

« Odpowiedz #55 : 12 May 2006, 13:39:02 »

Temat istotny o tyle, ze nawet pracujac w Irlandii - mozemy byc zobowiazani do zloznia PIT-a z ujawnionymi zarobkami "irlandzkimi" - np. gdzy czesc roku przepracowalismy w Polsce, lub - niewykluczone - gdy nie zlozylismy NIP-3. Co do pierwszego przypadku - nie ma zadnych watpliwosci, co do drugiego - rozne zrodla roznie podaja...

Podaje za: http://wiadomosci.onet.pl/1319390,11,1,1,,item.html

"GP": Urzędy podatkowe będą ścigać podatników nawet za granicą

"Gazeta Podatkowa": Urzędy skarbowe będą ścigać podatników, którzy uzyskali dochody za granicą, ale nie złożyli PIT-ów w Polsce. Osobom takim grozi wysoka grzywna, a nawet więzienie.
Gazeta pisze, że przed fiskusem nie uchronią się nawet ludzie od dawna przebywający za granicą. Jeśli urząd skarbowy będzie chciał sprawdzić jakąś osobę, to bez trudu uzyska dane o jej zagranicznych dochodach i należnych podatkach. Gwarantują to międzypaństwowe umowy jak i prawo podatkowe Unii Europejskiej.

Gdy urząd ustali, że podatnik nie złożył zeznania rocznego i nie zapłacił podatku, może wszcząć postępowanie karne skarbowe i doprowadzić do egzekucji należności z krajowego lub zagranicznego wynagrodzenia czy majątku podatnika. Fiskus będzie prowadził postępowanie nawet wtedy, gdy podatnik nie stawi się w urzędzie skarbowym lub nie będzie odbierał korespondencji.

himilsbachol
Guru

Użytkownik od:
26. Jun. 2005

« Odpowiedz #56 : 12 May 2006, 19:05:56 »

a Pani Krysia z US bedzie musiała wypisac kupe papierków i kiedy bedzie miała czas napic sie kawy w spokoju - kto o tym pomyslał do cholery ?
~:rybka:~
Guru

Użytkownik od:
17. May. 2005

Na smutki - ręczne robótki :)

« Odpowiedz #57 : 12 May 2006, 19:20:01 »

Cytuj z: "himilsbachol"
a Pani Krysia z US bedzie musiała wypisac kupe papierków i kiedy bedzie miała czas napic sie kawy w spokoju - kto o tym pomyslał do cholery ?

Panie Krysia, sama nie bedzie siedziec, utworzy sie miejsca pracy zredukuje bezrobocie, ludzie zaczna zarabiac, wydawac, placic podatki, panstwo bedzie mialo wiecej pieniedzy, wiec i skutecznosc scigania okrutnych zdrajcow podatnikow na emigracji wzrosnie. kolo sie kreci, wszyscy zadowoleni Smile

pioter
Weteran
**

Użytkownik od:
10. Sep. 2005

« Odpowiedz #58 : 12 May 2006, 20:05:26 »

Obywatel - OK, ale to się tyczy np. osób pracujących w UK.

Nas to nie dotyczy, gdyż Polsko-Irlandzka umowa mówi, że jeżeli nie zarobimy w Polsce nic, a jedynie w Irlandii to jesteśmy w Polsce zwolnieni ze składania PITu. I to samo potwierdził mi polski US.

A tak to co napisałeś może trochę wprowadzić w błąd. Proponuję, żebyś uściślił, że to dotyczy np. osób pracujących w UK, nie w Irlandii.
obywatel

Użytkownik od:
06. Jun. 2005

« Odpowiedz #59 : 13 May 2006, 15:00:05 »

Cytuj z: "pioter"

Nas to nie dotyczy, gdyż Polsko-Irlandzka umowa mówi, że jeżeli nie zarobimy w Polsce nic, a jedynie w Irlandii to jesteśmy w Polsce zwolnieni ze składania PITu. I to samo potwierdził mi polski US.

A tak to co napisałeś może trochę wprowadzić w błąd. Proponuję, żebyś uściślił, że to dotyczy np. osób pracujących w UK, nie w Irlandii.

Jeszcze raz: TO DOTYCZY TAKZE OSOB W IRLANDII.

Po 1. Jezeli czesc roku przepracowales w Polsce, a czesc w Irlandii - masz obowiazek rozliczyc sie w Polsce, takze z dochodu "irlandzkiego". Od tego dochodu "irlandzkiego" nie placisz podatku - ale podwyzsza Ci on podstawe opodatkowania dochodu "polskiego". Ostatnio rozliczal sie z tego wlasnie AdamBu - jak tylko wroci z Polski to mysle ze udzieli sie tu na forum i napisze cos na ten temat.

Po 2. Tak, jestes zwolniony z koniecznosci skladania PIT, jezeli wczesniej zlozyles NIP3. Jezeli nie zlozyles - to sprawa jest dyskusujna: czesc zrodel twierdzi, ze nadal nalezy skladac PIT-y w Polsce z ujawnieniem dochodu "irlandzkiego" - od ktorego sie co prawda podatku nie placi, ALE za niezlozenie PIT-a w terminie - sa kary. Czesc urzedasow twierdzi - ze skladac nie trzeba.
Pytanie: czy masz na pismie taka opinie z US? Jezeli nie, to jak myslisz, kto "beknie" - jezeli urzedasom sie cos odwidzi?

Na forum gazeta.ie (dokladnie - tu jest fragment tej dyskusji:
http://www.gazeta.ie/forum/index.php?showtopic=7058&pid=18606&st=120&#entry18606 ) uzytkownik o nicku "kubuspuchatek" Smile pisze:

"kolezanka z ktora mieszkam juz ma problem pracuje tu od 2004 i nie zlozyla nip 3 poprostu olala urzad skarbowy teraz dostala pismo pani z glownego us powiedziala ze sa jakies paragrafy i moga jej siasc na pensje nawet za granica bo teraz jestesmy w uni (...)."

Tomek398
Guru

Użytkownik od:
06. Aug. 2005

it's me in 2013

« Odpowiedz #60 : 13 May 2006, 16:26:30 »

Jeszcze raz: TO DOTYCZY TAKZE OSOB W IRLANDII.

Tu Obywatel ma racje, oczywiscie ze to dotyczy takze osob pracujacych w IRL wlasnie w sytuacji w ktorej czesc roku przepracowalismy w PL.

Natomiast gdy pracowalismy tylko w IRL:

czesc zrodel twierdzi, ze nadal nalezy skladac PIT-y w Polsce z ujawnieniem dochodu "irlandzkiego" - od ktorego sie co prawda podatku nie placi, ALE za niezlozenie PIT-a w terminie - sa kary. Czesc urzedasow twierdzi - ze skladac nie trzeba.

Odsylam do swojej wypowiedzi powyzej http://forum.mycork.org/viewtopic.php?p=15330#15330

w ktorej zacytowalem zrodlo, jakim jest dokument informacyjny Ministerstwa Finansow,
 a wiec w mojej opini zrodlo bardzo wiarygodne. Podaje za tym zrodlem (jednoczescie powtarzajac to co zacytowalem poprzednio)

O NIP-3 nie ma ani slowa w tym dokumencie

Tomek
obywatel

Użytkownik od:
06. Jun. 2005

« Odpowiedz #61 : 13 May 2006, 16:40:11 »

Cytuj z: "Tomek398"
czesc zrodel twierdzi, ze nadal nalezy skladac PIT-y w Polsce z ujawnieniem dochodu "irlandzkiego" - od ktorego sie co prawda podatku nie placi, ALE za niezlozenie PIT-a w terminie - sa kary. Czesc urzedasow twierdzi - ze skladac nie trzeba.

Odsylam do swojej wypowiedzi powyzej http://forum.mycork.org/viewtopic.php?p=15330#15330

w ktorej zacytowalem zrodlo, jakim jest dokument informacyjny Ministerstwa Finansow,
 a wiec w mojej opini zrodlo bardzo wiarygodne. Podaje za tym zrodlem (jednoczescie powtarzajac to co zacytowalem poprzednio)

O NIP-3 nie ma ani slowa w tym dokumencie

Tomek

Nie musi. Jak to w Polsce - o jednej rzeczy mowi sie w paru ustawach...

To ja tez bede cytowal samego siebie Smile :

Złożenie NIP 3 jest obowiązkiem wynikającym z ustawy. Ustawa tzw.nipowska z 13.X1995 O zasadach ewidencji i identyfikacji podatnika i płatnika Dz.U. 142 poz.702 NAKŁADA OBOWIĄZEK na każdego obywatela Polski poinformowania właściwe organy mi.inn o zmianie miejsca zamieszkania.Jest także wymieniony-CZASOWY POBYT.
Po co składa się NIP 3 ? - m.in. żeby powiadomić organy polskie o zmianie miejsca zamieszkania i przeniesienia centrum życiowego do innego państwa ale także o CZASOWEJ zmianie miejsca zamieszkania.
Jest to obowiązek wynikający tylko i wyłącznie z tej ustawy.Podobnie jak obowiązek meldunkowy itd..."

Co grozi za niezlozenie NIP-3?

Ustawa z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy

Art. 81. § 1. Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi:

1) nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych,

2) dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,

3) nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy,

podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Ale grzywna - to nie wszystko, poniewaz nadal bedziemy traktowani jako podatnicy zobowiazani do przedstawienia rozliczenia rocznego w Polsce (tak jak jest to z osobami, ktore czesc roku przepracowaly w Polsce, a czesc - w Irlandii...)

Tomek398
Guru

Użytkownik od:
06. Aug. 2005

it's me in 2013

« Odpowiedz #62 : 13 May 2006, 16:45:10 »

Złożenie NIP 3 jest obowiązkiem wynikającym z ustawy.

Tu absolutna zgoda.
Ja twierdze tylko (na podstawie tego co do tej pory przeczytalem, prawnikiem, ani ksiegowym nie jestem ! ), ze zlozenie czy tez nie zlozenie NIP-3 nie przesadza o koniecznosci skladania zeznania podatkowego w sytuacji gdy osiagnelo sie dochody w danym roku tylko z  pracy w IRL.

to nie wszystko, poniewaz nadal bedziemy traktowani jako podatnicy zobowiazani do przedstawienia rozliczenia rocznego w Polsce

Podaj prosze jakies zrodlo ktore tak mowi.

To ja tez bede cytowal samego siebie Smile

Ja nie cytowalem samego siebie, tylko informacje z broszury MF. Ja tylko odeslalem czytelnika ponownie do tego dokumentu, ktory pojawil sie w mojej poprzedniej wiadomosci Smile

Pozdrawiam Tomek.
pioter
Weteran
**

Użytkownik od:
10. Sep. 2005

« Odpowiedz #63 : 13 May 2006, 18:52:41 »

Przejrzałem broszurkę MF którą podał Tomek.

Dla mnie nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli w danym roku pracowałeś w PL i IRL - składasz PIT i wykazujesz dochód w IRL.

Jeśli miałeś dochód tylko w IRL i ani grosza w Polsce - nie składamy żadnego PITu. Mówią tak urzędnicy w US, tak mówi broszurka MF.

Naprawdę nie popadajmy już w jakąś manię prześladowczą. Nikt nam nic nie zrobi bo nie musimy w Polsce nic płacić. Dla polskiego US nie jesteśmy żadną chrapką. Oni wolą ścigać ludzi z UK bo z nich mogą ściągnąć kasę. Nam nawet jakiś nawiedzony urzędnik może co najwyżej wysłać pismo. My wykarzemy pisemną skruchę, powołamy się na broszurkę MF oraz informacji uzyskanych w US i według mnie będzie 100% po sprawie. Ja bym już se tą sprawą nie zawracał głowy.
pseudo
Guru

Użytkownik od:
09. Oct. 2005

« Odpowiedz #64 : 13 May 2006, 19:52:29 »

Ale NIP-3 tak czy inaczej trzeba zlozyc. Wyszlo mi ok 2000PLN do zaplaty za 2,5 miesiaca zeszlego roku..... mam nadzieje ze to ostatni raz.

pzdr
pk

pioter
Weteran
**

Użytkownik od:
10. Sep. 2005

« Odpowiedz #65 : 13 May 2006, 21:14:13 »

pseudo - na szybkiego mi wyszło, że w takim razie w ciągu 2,5 miesiąca w Polsce zarobiłeś 10.000PLN... myślę, że zarabiając tyle pewnie nie wyjeżdżał byś z Polski... Chyba ktoś Ci coś źle policzył. Sprawdź to.
zen
Administrator

Użytkownik od:
16. Sep. 2005

« Odpowiedz #66 : 13 May 2006, 21:42:45 »

pseudo - na szybkiego mi wyszło, że w takim razie w ciągu 2,5 miesiąca w Polsce zarobiłeś 10.000PLN... myślę, że zarabiając tyle pewnie nie wyjeżdżał byś z Polski... Chyba ktoś Ci coś źle policzył. Sprawdź to.

Nic nie musi sprawdzac, wszystko sie zgadza przy zalozeniu ze zarabial w polsce okolo 1700- 2000 miesiecznie a w Irlandii srednio okolo 2200E.
pseudo
Guru

Użytkownik od:
09. Oct. 2005

« Odpowiedz #67 : 13 May 2006, 22:06:07 »

Wszystko w porzadku, sam sobie liczylem  Twisted Evil . Male sprostowanie, 2,5 miesiaca spedzone tutaj, z racji krotkiego okresu do konca roku podatkowego nie zaplacilem ani centa podatku, z tad taka kwota.

W kraju owszem srednia+ wyciagalem.

pzdr
pk

pioter
Weteran
**

Użytkownik od:
10. Sep. 2005

« Odpowiedz #68 : 14 May 2006, 11:23:09 »

A to się zgadza. Zrozumiałem, że 2,5 miesiąca spędziłeś w PL a pozostałe 9,5 m-ca roku tutaj i to mnie zbiło z tropu.

Pozdrawiam.

PS. Acha, ale chyba od Irlandii nie zapłaciłeś ani grosza podatku. Irlandie jedynie wykazujemy w PIT, ale podatek od niej jest 0zł - ZAWSZE!!!!
pseudo
Guru

Użytkownik od:
09. Oct. 2005

« Odpowiedz #69 : 14 May 2006, 12:47:13 »

PS. Acha, ale chyba od Irlandii nie zapłaciłeś ani grosza podatku. Irlandie jedynie wykazujemy w PIT, ale podatek od niej jest 0zł - ZAWSZE!!!!

Tak bylo by bardzo milo, gdyz ponad 500E pozostalo by w mojej kieszenie. Niestety rzeczywistosc jest inna, (wybaczcie  ze cytuje wyborcza) :
Metoda wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - zgodnie z tą metodą dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od podatku. Płacimy wówczas tylko podatek od dochodu uzyskanego w Polsce. Ale stawka podatkowa wyliczana jest na podstawie zsumowanych dochodów (polskich i zagranicznych). Stawka taka jest wówczas wyższa niż stawka ustalana jedynie od dochodów opodatkowanych w Polsce. Metodę wyłączenia z progresją wskazują umowy podpisane m.in. z: Belgią, Cyprem, Czechami, Estonią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Irlandią, Kanadą, Litwą, Maltą, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Słowacją i Włochami.
Zrodlo

pzdr
pk

Tomek398
Guru

Użytkownik od:
06. Aug. 2005

it's me in 2013

« Odpowiedz #70 : 14 May 2006, 12:52:22 »

Acha, ale chyba od Irlandii nie zapłaciłeś ani grosza podatku. Irlandie jedynie wykazujemy w PIT, ale podatek od niej jest 0zł - ZAWSZE!!!!

Podatek od zarobkow irlandzkich jest zawsze 0zl  (jest tez wyjatek od tej zasady)

Tomek
zen
Administrator

Użytkownik od:
16. Sep. 2005

« Odpowiedz #71 : 14 May 2006, 13:09:53 »

Cytuj z: "pseudo"
Wszystko w porzadku, sam sobie liczylem  Twisted Evil . Male sprostowanie, 2,5 miesiaca spedzone tutaj, z racji krotkiego okresu do konca roku podatkowego nie zaplacilem ani centa podatku, z tad taka kwota.

W kraju owszem srednia+ wyciagalem.

pzdr
pk

Dziwne, ja wlasnie tak to zrozumialem Wink Mialem dokladnie taka sama sytuacje i rece mi opadly. Na szczescie zona nie zarobila ani grosza i jakos sie udalo obnizyc podatek
pioter
Weteran
**

Użytkownik od:
10. Sep. 2005

« Odpowiedz #72 : 14 May 2006, 13:22:00 »

pseudo - tak, zgoda.

Ale mi chodzi, że od zarobków z IRL nie płacimy żadnego podatku, ani grosza, zawsze i to bez wyjątków.

W Twoim przypadku jedynie kasa zarobiona tu spowodowała, że musiałeś dopłacić różnice progów podatkowych od kasy zarobionej w Polsce (ale to się tyczy tylko pierwszego, "przeprowadzkowego" roku. Później już będzie OK).

W praktyce wydawać by się mogło, że to duża różnica nie jest bo i tak trzeba dopłacić, ale teoretycznie to nie idzie to z kasy irlandzkiej.

Ni mniej ni więcej wszyscy wiemy o co chodzi więc nie ma się co rozwodzić.
zen
Administrator

Użytkownik od:
16. Sep. 2005

« Odpowiedz #73 : 14 May 2006, 14:14:36 »

...W Twoim przypadku jedynie kasa zarobiona tu spowodowała, że musiałeś dopłacić różnice progów podatkowych od kasy zarobionej w Polsce ...

Materia jest troche bardziej skomplikowana, bo nie zmienia sie prog podatkowy, tylko calkowita stopa procentowa. Troche juz za pozno, wiec nie bede przytaczal przykladow obliczen
obywatel

Użytkownik od:
06. Jun. 2005

« Odpowiedz #74 : 14 May 2006, 14:35:11 »

Cytuj z: "Tomek398"
Złożenie NIP 3 jest obowiązkiem wynikającym z ustawy.

Tu absolutna zgoda.
Ja twierdze tylko (na podstawie tego co do tej pory przeczytalem, prawnikiem, ani ksiegowym nie jestem ! ), ze zlozenie czy tez nie zlozenie NIP-3 nie przesadza o koniecznosci skladania zeznania podatkowego w sytuacji gdy osiagnelo sie dochody w danym roku tylko z  pracy w IRL.

to nie wszystko, poniewaz nadal bedziemy traktowani jako podatnicy zobowiazani do przedstawienia rozliczenia rocznego w Polsce

Podaj prosze jakies zrodlo ktore tak mowi.

Oparlem sie przede wszystkim na publikacjach "Polskiej Gazety", "Praca i Nauka za Granica (czy jakos tak - to pismo wydawane w Polsce) i informacjach zamieszczonych w www.polskidublin.com

W szczegolnosci zwracam uwage na fragment:

Polskie ustawodastwo wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego każdorazowej zmiany danych osobowych w przeciągu 30 dni od daty zaistnienia zmiany. Po wyjeździe do Irlandii zobowiązani jesteśmy więc do wysłania formularza NIP-3 ze wskazaniem naszego irlandzkiego adresu oraz numeru PPS. Tylko na podstawie takiego zgłoszenie Polski Urząd Skarbowy uzna iż straciliśmy status rezydenta podatkowego w Polsce a nabywamy taki status w Irlandii. Osoby które nie dotrzymały tego obowiązku są nadal traktowane jako płatnicy podatku w Polsce i są zobowiązane do złożenia rozliczenia rocznego nawet w przypadku gdy nie osiągały w danym okresie dochodów w Polsce.

Dla zainteresowanych:

http://www.polskidublin.com/index.php?option=com_content&task=view&id=321&Itemid=1

Długie ręce Urzędu Skarbowego

Polacy mieszkający zagranicą mają obowiązek wykazywania swoich dochodów przed polską skarbówką do momentu utraty statusu rezydenta podatkowego. Z racji jednak na nieostrość sformuowań prawnych ciężko stwierdzić kiedy dokładnie następuje pełne przeniesienie ośrodka interesów życiowych, a co za tym idzie całkowity brak powiązań z polskim fiskusem.

Problem w interpretacji porozumienia o unikaniu podwójnego opodatkowania pojawia się w zapisie o ośrodku interesów życiowych. W skrajnych przypadkach, mimo spełnienia ustawowych wymagań przebywania na terenie jednego z umawiających się państw ponad pół roku Polska może nadal rościć sobie prawo do objęcia nas polską rezydenturą podatkową, a co za tym idzie obowiązkiem wykazywania dochodów zagranicznych i ewentualnej zapłaty podatku w Polsce. Niektóre interpretacje polskiego fiskusa mówią o tym, iż jeżeli nadal utrzymujemy ścisłe powiązania z Polską (posiadamy mieszkanie, rodziny, inwestycje w Polsce), to powinniśmy być nadal traktowani jako rezydenci podatkowi w Polsce.

Przeciwko takiej interpretacji wystąpiła masowo Polonia mieszkająca na terenie Wielkiej Brytanii. Anglia ma podpisane z Polską dość niekorzystne dla polskich podatników porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania, które przewiduje dopłatę na rzecz polskiego Urzędu Skarbowego różnicy pomiędzy podatkiem zapłaconym w Anglii a należnym w Polsce. Powoduje to naliczanie dość znacznych dopłat do podatku i masową tendencję do wymeldowywania się z Polski (osoby które się wymeldowywują, chcą się w ten sposób uchronić przed polską jurysdykcją w sprawach podatkowych).

Według raportu Gazety Wyborczej ponad 5.000 osób mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii już wymeldowało się z Polski. W Irlandii jeszcze tego zjawiska nie zaobserwowano, gdyż porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązujące pomiędzy Irlandią, a Polską zakłada o wiele korzystniejsze warunki rozliczenia podatku pomiędzy tymi krajami.

W chwili obecnej dopłaty do podatku pojawiają się jedynie w przypadku osób które pracowały w obydwu krajach, oraz nie nabyły statusu rezydenta podatkowego w Irlandii (wymóg przebywania w Irlandii ponad pół roku oraz zgłoszenia do Polskiego Urzędu Skarbowego formularza NIP-3 aktualizującego nasz adres korespondencyjny i wskazującego nasz irlandzki numer PPS).

Według obecnych przepisów prawnych złożenie rozliczenia rocznego PIT36 z ostatni rok w którym przebywaliśmy zarówno w Polsce jak i w w Irlandii z wykazaniem dochodu irlandzkiego wraz z załączeniem formularza aktualizacyjnego NIP-3, wystarcza, aby w kolejnych latach nie rozliczać się z dochodów zagraicznych przed polskim fiskusem.

Jak długo to jednak wystarczy niewiadomo, gdyż już w tym momencie są czynione kroki zmierzające np. do opodatkowania pełnym polskim podatkiem osób które będą wykonywać prace sezonowe na terenie Irlandii przez okres krótszy niż 60 dni (wówczas podatek irlandzki ma być w pełni zwrócony, a całość dochodu opodatkowana w Polsce).

Dopóki jednak porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Irlandią pozostanie w obecnej formie (metoda zaliczenia z progresją) osoby osiągające dochody jedynie w Irlandii, które dopełniły obowiązku rozliczenia się z ostatniego podatku polskiego i zgłoszenia aktualizacji danych osobowych, mogą spać spokojnie. Natomiast jeśli porozumienie zostanie zmienione, warto przed wejściem w życie aktualizacji przepisów prawnych utracić całkowicie rezydencję podatkową w Polsce.

oraz: http://www.polskidublin.com/index.php?option=com_content&task=view&id=306&Itemid=1

Rozliczenie z podatków za 2005 rok

Zakończył się rok podatkowy i wielu z nas, przyzwyczajonych do konieczności złożenia zeznania podatkowego w Polsce, zastanawia się w jaki sposób rozliczyć się z irlandzkim, lub także polskim Urzędem Skarbowym.

Osoby pracujące w Irlandii powinny do końca lutego otrzymać od pracodawcy formularz P-60, który jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Na tym dokumencie możemy znależć informacje o naszym dochodzie za 2005 rok, naliczonych podatkach i zastosowanych ulgach. Zawiera on informacje wyliczone na podstawie naszych ulg podatkowych zgłoszonych podczas trwania roku podatkowego. Jeśli zgłosiliśmy wszystkie ulgi i nie byliśmy objęci podatkiem awaryjnym jest wysoce prawdopodobne iż pracodawca stosując odpowiednie ulgi i progi podatkowe doprowadził na koniec roku podatkowego do sytuacji w której nie występuje ani nadpłata ani niedopłata naszego podatku.

P-60 powinniśmy złożyć w Urzędzie Skarbowym jedynie wówczas, gdy mamy nadpłacony podatek. Nie musimy tego robić w tym roku, gdyż ulgi podatkowe i zwroty podatków można w Irlandii kumulować przez okres kilku lat.

Jeśli w ubiegłym roku mieliśmy dochody w innych krajach, musimy je wykazać w naszym zeznaniu podatkowym. W takiej sytuacji rozliczenie dla rezydentów podatkowych jest obowiązkowe i należy je przeprowadzić do końca kwietnia.

Odmiennie wygląda rozliczenie osób, które są rezydentami podatkowymi w Polsce i Irlandii. Co prawda aby zostać rezydentem podatkowym w danym kraju wystarczy przebywać w nim i opłacać podatki przez ponad pół roku, jednak ustawa przewiduje dodatkowo koniecznośċ tzw. “ośrodka życiowego” do danego kraju. Oznacza to, iż ostatecznego rozliczenia dokonujemy w kraju, w którym znajduje się nasz ustawowy “ośrodek interesów życiowych”. Może to spowodować zaistnienie sytuacji, w której mimo, iż przebywaliśmy w Irlandii większą część roku, to nadal naszym właściwym do ostatecznego rozliczenia podatku będzie Polski Urząd Skarbowy.

Polskie ustawodastwo wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego każdorazowej zmiany danych osobowych w przeciągu 30 dni od daty zaistnienia zmiany. Po wyjeździe do Irlandii zobowiązani jesteśmy więc do wysłania formularza NIP-3 ze wskazaniem naszego irlandzkiego adresu oraz numeru PPS. Tylko na podstawie takiego zgłoszenie Polski Urząd Skarbowy uzna iż straciliśmy status rezydenta podatkowego w Polsce a nabywamy taki status w Irlandii. Osoby które nie dotrzymały tego obowiązku są nadal traktowane jako płatnicy podatku w Polsce i są zobowiązane do złożenia rozliczenia rocznego nawet w przypadku gdy nie osiągały w danym okresie dochodów w Polsce.

Irlandzkie dochody nie są opodatkowane w Polsce (na podstawie ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania), jednak są zaliczane do polskiego dochodu i podnoszą nasz próg podatkowy w Polsce. Jeśli nie mieliśmy żadnych dochodów w Polsce nie zapłacimy ani grosza podatku on naszych irlandzkich zarobków, zaś osoby które miały dochody w Polsce mogą jedynie zapłacić wyższy podatek od dochodów osiągniętych w kraju. Tak czy inaczej nie należy zapominać iż do momentu utraty statusu rezydenta podatkowego w Polsce mamy obowiązek wykazywania dochodu irlandzkiego w kraju i składania rocznych zeznań podatkowych

------------koniec cytatu----------------

Strony: 1 2 [3] 4 5 Do góry Drukuj 
Forum Stowarzyszenia MyCork  |  Cork  |  Rozterki tubylców i inne  |  Wątek: Podatki: czyli pracujesz w Irlandii, rozliczasz sie w Polsce « poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!