Forum Stowarzyszenia MyCork
Witamy, Gość. Zaloguj się, lub zarejestruj proszę.
Czy dotarł od Ciebie email aktywacyjny?
28 August 2015, 15:52:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
446,394 wiadomości w 33,152 wątkach; wysłane przez 7,068 użytkowników
Najnowszy użytkownik: mdjhtpmup
* Strona główna Pomoc regulamin / rules Szukaj Kronika MyCork Zaloguj się Rejestracja
Forum Stowarzyszenia MyCork  |  Cork  |  Mamo, Tato, to Ja!  |  Wątek: Irlandzki paszport dla polskiego dziecka 0 użytkowników i 1 Gość przeglądają ten wątek. « poprzedni następny »
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Irlandzki paszport dla polskiego dziecka  (Przeczytany 18157 razy)
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« : 24 October 2006, 20:49:09 »

Wszyscy zalatwiamy paszporty dla naszych dzieci urodzonych w IE  w ambasadzie w Dublinie czy w Polsce a moze by tak sporbowac dostac paszport irlandzki?
Przed 1 stycznia 2005 dzieci urodzone w IE zgodnie z prawem ziemi automatycznie otrzymywaly irlandzkie obywatelstwo i prawo do irlandzkiego paszportu. Sytuacja sie zmienila w 2005, bo 1 stycznia wszedl w zycie Nationality and Citizenship Act 2004 i jesli rodzice nie sa Irlnadczykami to dziecko nie otrzymuje irlandzkiego obywatelstwa. Obecnie, aby otrzymac obywatelstwo irlandzkie dla dziecka urodzonego w IE nalezy wykazac, ze rodzice przebywali legalnie na terenie Irlandii 3 lata w ciagu ostatnich 4 lat bezposrednio poprzedzajacych narodzenie dziecka.

Wracając do paszportu: na stronie Department of Foreign Affairs jest napisane, ze w Irlandii urzad ten wydaje paszporty irlandzkim obywatelom, choc nie widze sformuowania, ze wylacznie obywatelom irlandzkim ("The Passport Office, which is part of the Department of Foreign Affairs, issues passports to Irish citizens"). Oasis.gov.ie podaje konkretniej: "In order to apply for an Irish passport, you must be an Irish citizen", choc strona ta czesto ma przestarzale informacje.

Jesli jednak popatrzymy na strone w Department of Foreign Affairs zatytulowana Passport Requirements for children, to przeczytamy:

When making application for a passport for a child born on or after 1 January 2005 the following documentation must be submitted along with a completed application:
C  Where a parent is a national of an EU Member State, an EEA Agreement State or of the Swiss Confederation . [The parent needs to have resided in Ireland for 3 of the previous 4 years].
- The Child's Long Form Birth Certificate, and
- The Passport or National Identity Document of that parent, and
- Declaration Form A to be completed by that parent .  

Z powyzszego wynika, ze istnieje mozliwosc otrzymania paszportu dla dziecka polskiego urodzonego po 1 stycznia 2005, jedynie rodzice musza spelnic warunek przebywania na terenie Irlandii przez 3 lata w ciagu 4 lat bezposrednio poprzedzajacych narodzenie dziecka.
.
Niektorzy z nas niedlugo beda tu juz 3 lata a moze i dluzej. Moze wiec warto sprobowac i dostac irlandzki paszport (oplata 15€ za dziecko do 3 lat, 25€ za dziecko w wieku 3-17 lat) bez czesto przykrych wizyt w konsulacie.
Jesli ktos przechodzil te droge z dzieckiem urodzonym po 1 stycznia 2005 to niech sie z nami podzieli informacjami.
malolo
Guru

Użytkownik od:
05. Jul. 2006

Banned!

94kg hardcoru - dieta ŻM

« Odpowiedz #1 : 16 November 2006, 22:34:34 »

tak spytam (sory za offtopic)
czy to prawda, ze jak sie przebywa w irlandii 5 lat to sie dostaje obywatelstwo i irlandzki paszport??

Cytuj z: listo
Ja mogę zadzwonić na GARDA STATION i powiedzieć, że malolo organizuje party na plaży
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #2 : 16 November 2006, 23:13:28 »

Cytuj z: "malolo"
tak spytam (sory za offtopic)
czy to prawda, ze jak sie przebywa w irlandii 5 lat to sie dostaje obywatelstwo i irlandzki paszport??

Cztery  lata ale trzeba spelnic tez inne warunki jak wiek czy niekaralnosc.
Zobacz na te strone: Becoming an Irish citizen through naturalisation
Na sile jednak nikt nie daje  Very Happy , musisz o to wystapic.
malolo
Guru

Użytkownik od:
05. Jul. 2006

Banned!

94kg hardcoru - dieta ŻM

« Odpowiedz #3 : 17 November 2006, 01:06:21 »

wystapic o to juz teraz, czy po czterech, czy pieciu latach?
z gory dziekuje za cenne informacje

Ja mogę zadzwonić na GARDA STATION i powiedzieć, że malolo organizuje party na plaży
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #4 : 17 November 2006, 01:21:35 »

wystapic o to juz teraz, czy po czterech, czy pieciu latach?

Jesli nie przebywales na terenie Irlandii przez laczny okres 4 lat w ciagu ostatnich 8 lat to na razie nie spelniasz wymagan, by starac sie o obywatelstwo.
malolo
Guru

Użytkownik od:
05. Jul. 2006

Banned!

94kg hardcoru - dieta ŻM

« Odpowiedz #5 : 17 November 2006, 01:40:50 »

z krotkiego rachunku matematycznego wynika, ze zostalo mi bagatela 3 lata i 9 miesiecy Wink
dzieki za cenne informacje
pozdrawiam

change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #6 : 17 November 2006, 12:19:19 »

z krotkiego rachunku matematycznego wynika, ze zostalo mi bagatela 3 lata i 9 miesiecy Wink

+ 2 lata oczekiwania na otrzymanie decyzji o przyznaniu obywatelstwa - mniej wiecej tyle obecnie trwa rozpatrywanie podan w Irish Naturalisation and Immigration Service, a jesli zabraknie jakiegos swistka, ktory bedziesz musial doslac to rozpatrywanie bedzie trwalo jeszcze dluzej.

5 lat i 9 m-cy to w koncu tez nie tak znowu dlugo  Smile
malolo
Guru

Użytkownik od:
05. Jul. 2006

Banned!

94kg hardcoru - dieta ŻM

« Odpowiedz #7 : 17 November 2006, 22:40:29 »

no dokladnie.
moze przez ten czas cos sie zmieni w polsce..

oliver
Stały bywalec
*

Użytkownik od:
29. Jan. 2007

« Odpowiedz #8 : 31 January 2007, 10:56:47 »

Heyka,

Pewnie, że się zmieni ale nie spodziewałbym się lepszego. Prawdopodobnie sex macho vice premier Andrju L. zostanie następnym prezydentem, a może nawet prezmierem Kaczlandi = V RP = LEPPRIX REVOLUTIONS Sad

Pozdrawiam Cool

"Hell is empty. All the devils are HERE." William Shakespeare
asica126
Nowicjusz

Użytkownik od:
18. Apr. 2007

« Odpowiedz #9 : 18 April 2007, 10:09:56 »

Witam!
ja mam pytanie rowniez w sprawie paszport. Mam kilku miesieczna corcie urodzona w ub roku a mi niedlugo uplynie 3 lata odkad jestem na wyspie.Wiem ze po  3 latach moge starac sie o paszport dla mojej dzidzi ale musze udowodnic ze zamieszkuje tu przynajmiej przez ostatnie 3 lata i potwierdzenie z pracy lub z banku nie jest wystarczajaco dobre by to potwiedzic , porostu tego nie uznaja wiem, ze potrzebuje czegos takiego jak GNIB i tu sie zaczynaja schody bo nie mam pojecia co to jest GNIB, co to za instytucja wiec jesli ktos moglby mi pomoc............ z gory sliczne dzieki
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #10 : 18 April 2007, 10:37:15 »

Cytuj z: "asica126"
Witam!
ja mam pytanie rowniez w sprawie paszport. Mam kilku miesieczna corcie urodzona w ub roku a mi niedlugo uplynie 3 lata odkad jestem na wyspie.Wiem ze po  3 latach moge starac sie o paszport dla mojej dzidzi ale musze udowodnic ze zamieszkuje tu przynajmiej przez ostatnie 3 lata i potwierdzenie z pracy lub z banku nie jest wystarczajaco dobre by to potwiedzic , porostu tego nie uznaja wiem, ze potrzebuje czegos takiego jak GNIB i tu sie zaczynaja schody bo nie mam pojecia co to jest GNIB, co to za instytucja wiec jesli ktos moglby mi pomoc............ z gory sliczne dzieki

GNIB = Garda National Immigration Bureau

Jeszcze do niedawna kazdy nowoprzybyly z Unii Europejskiej mial obowiazek zarejestrowac sie w ciagu 3 m-cy od przyjazdu na posterunku Gardy i nastepnie otrzymywal residence permit, zwany rowniez GNIB Card. Cytat odnosnie dawniej obowiazujacego prawa z tej strony:

As an EU national coming to Ireland to work or take up self-employment in Ireland, you are entitled to a residence permit.

When you come to Ireland you do not have to report your presence in the country immediately.

You must register within three months of your arrival and apply for a residence permit. To get a residence permit you should, if in Dublin, go to the Immigration Office and fill out the application form. In other areas, you should go to the local Garda station.

A residence permit is granted for five years and is renewable.

Obowiazek tez zostal zniesiony dopiero w kwietniu 2006 r. poprzez wprowadzenie European Communities (Free Movement of Persons) Regulations 2006.

Obowiazek zostal zniesiony dopiero w 2006, ale nikt tego obowiazku nie przestrzegal juz wczesnie. Po przyjezdzie do Irlandii w 2005 wybralem sie na posterunek Gardy , gdzie powiedziano mi, ze obowiazek w prawdzie jest ale nie musze sie rejestrowac, moge zyc i pracowac spokojnie. Powiedziano mi takze, ze jesli chce to moge sie starac bo mam prawo do residence permit, ktory moze byc  dobrym dokumentem poswiadczajacym moj pobyt w Irlandii. Powiedziano mi takze, ze jako obywatel kraju EU aby otrzymac residence permit musze wyslac odpowiednie dokumenty do Irish Naturalisation and Immigration Service do Dublina, co tez uczynilem ponad poltorej roku temu i od tego czasu cisza, zadnego potwierdzenia czy listu, zaginiony w akcji (kiedys jeszcze probowalem sie tam dodzwonic, ale bez skutku, teraz juz odpuscilem).

Tak wiec ten martwy przepis obowiazywal przed 2006. Podobne przejscia przy probie rejestracji mieli takze ludzie z innych krajow. Cytat z tego forum:
Now, this information is all well and good - but be prepared for a good old laugh at the Garda station - if you're a European citizen, they simply don't give a toss where you stay and if you work here - believe me, many a registration-crazed German has tried, and failed - that is, he/she was sent home and told not to worry. So in theory this residency stuff sounds all important, in pratice, it's way more simple. Just come here with your European passport, and stay...(I've been here two years now, and none has ever asked me for a residence permit...). (Oct 31st 2005)

Skoro przepis byl martwy i Garda odmawiala wydawania residence permit (GNIB Card) to mozesz sie na to powolac. Jezeli juz chca dowodu pobytu w IE, to moze pokaz im payslips albo formularze P60, ktore otrzymywalas na koniec kazdego roku.
Dodatkowo jak popatrzysz na moj pierwszy wpis w tym watku, to skladajac podanie o paszport musisz wypelnic deklaracje A (link do formularza powyzej). W tej deklaracji zaswiadczasz, ze jeden z rodzicow mieszkal w IE przez 3 lata w ciagu 4 lat bezposrednio poprzedzajacych urodzenie dziecka i podpisujesz to w obecnosci notariusza, to powinno wystarczyc.

Tak wogole, to kto ci powiedzial, ze musisz pokazac GNIB card przy ubieganiu sie o paszport dziecka?
asica126
Nowicjusz

Użytkownik od:
18. Apr. 2007

« Odpowiedz #11 : 21 April 2007, 12:00:29 »

dzieki sliczne za odp.  o Gnib dowiedzialam sie z internetu o jakiegos pana co swojejcorci paszpotr wyrabial'' Swego czasu toczylem biurokracyjna wojne z GNIB i Biurem Paszportowym w Dublinie bo nie chcieli mi wyadc paszportu Irlandzkiego dla mojej mlodszej corki. Przypomne: prawo sie zmienilo i rodzice dziecka urodzonego w Irlandii moga starac sie o Irlandzki Paszport jesli udowodnia, ze sa w Irlandii od 3 lat. Ale nie mozna tego udowodnic przez potwierdzenie z pracy czy z banku. Musi byc z GNIB i krotka pilka. Ja przez kilka miesiecy slalem listy w te i tamta strone i nic. Tylko przez pewne znajomosci mam to juz za soba i paszport dla Liwki zalatwilem. A listy moje do GNIB pozostaly bez odpowiedzi. Do dzis ....''
wiec ja glupia cytajac to popadlam w czrna dziur rozpaczy co to jest wogole ten gnib i  wogole .........
DOROTA DABROWSKA
Stały bywalec
*

Użytkownik od:
25. Jul. 2006

« Odpowiedz #12 : 16 November 2007, 12:08:23 »

Sorki ale mam metlik w glowie.nie rozumiem w koncu czy trzeba byc 3 lata czy 4 lata zeby ubiegac sie o paszport dla dziecka tu urodzonego"trzeba przebywac na terenie ie 3 lata w ciagu ostatnich 4 lat poprzedzajacych narodzinmy dziecka"jesli ktos moglby mi to wytlumaczyc bo sie z tym wszystkim pogubilam to bede wdzieczna.ja jestem tu w styczniu mina 2 lata a dziecko urodzilam 5 miesiecy temu,wiec kiedy moge sie starac o obywatelstwo dla mojego szkraba?
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #13 : 17 November 2007, 01:37:18 »

Sorki ale mam metlik w glowie.nie rozumiem w koncu czy trzeba byc 3 lata czy 4 lata zeby ubiegac sie o paszport dla dziecka tu urodzonego"trzeba przebywac na terenie ie 3 lata w ciagu ostatnich 4 lat poprzedzajacych narodzinmy dziecka"jesli ktos moglby mi to wytlumaczyc bo sie z tym wszystkim pogubilam to bede wdzieczna.ja jestem tu w styczniu mina 2 lata a dziecko urodzilam 5 miesiecy temu,wiec kiedy moge sie starac o obywatelstwo dla mojego szkraba?

Twoje dziecko nie kwalifikuje sie do otrzymania irlandzkiego paszportu, bo urodzilo sie zanim przemieszkalas 3 lata w IE.
DOROTA DABROWSKA
Stały bywalec
*

Użytkownik od:
25. Jul. 2006

« Odpowiedz #14 : 20 November 2007, 17:27:42 »

Tak masz racje,lecz to nie znaczy ze wogole bo podajrze po 5 latach,przybytych w ie moge sie ubiegac o obywatelstwo dla siebie jak rowniez i dziecka.Tylko ciekawa jestem,jesli ja dostane to cz\y dziecko tez od razu dostanie,czy musi tez tu byc 5 lat od narodzin.moze ktos z was wie jak to jest.
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #15 : 25 November 2007, 01:47:08 »

Tylko ciekawa jestem,jesli ja dostane to cz\y dziecko tez od razu dostanie,czy musi tez tu byc 5 lat od narodzin.moze ktos z was wie jak to jest.

Nie od razu, po otrzymaniu obywatelstwa musisz wystapic o obywatelstwo dla dzieci wypelniajac formularz 9 (link ponizej). Odpowiedz na twoje pytanie ze strony Irish Naturalization and Immigration Service:

Q: Can my spouse and children apply at the same time?

A: Any person over 18 years of age who fulfils the statutory criteria can apply for a certificate of naturalisation. Normally, an application on behalf of a minor child cannot be made until one of the parents or guardians is naturalised.

Form 9 - Application by a naturalised citizen for a certificate of naturalisation for one or more of his/her children who is not of full age. (Size 69KB)

« Ostatnia zmiana: 25 November 2007, 01:49:06 wysłane przez change » Zapisane
lusiq
Nowicjusz

Użytkownik od:
14. Nov. 2007

« Odpowiedz #16 : 22 January 2008, 16:07:57 »

Hej!Mam ogromną prośbę czy ktoś mógłby poradzić mi w sprawie wyrobienia irlandzkiego paszportu dla dziecka?Szukam informacji o wymaganiach tutejszego biura paszportowego oraz w kwestii nadania obywatelstwa irlandzkiego dla maleństwa,nadmienię że oboje z mężem jesteśmy w Irlandii ponad 3 lata.Proszę o pomoc...
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #17 : 23 January 2008, 14:31:26 »

Hej!Mam ogromną prośbę czy ktoś mógłby poradzić mi w sprawie wyrobienia irlandzkiego paszportu dla dziecka?Szukam informacji o wymaganiach tutejszego biura paszportowego oraz w kwestii nadania obywatelstwa irlandzkiego dla maleństwa,nadmienię że oboje z mężem jesteśmy w Irlandii ponad 3 lata.Proszę o pomoc...

A czy twoje dziecko urodzilo sie w IE zanim przemieszkalas 3 lata w IE? Jesli nie, to jedyna szansa na zdobycie irlandzkiego paszportu dla twego dziecka bedzie postranie sie najpierw o irlandzkie obywatelstwo dla was. Jak sie o nie starac? Odpowiedz znajdziesz na zalinkowanych ponizej stronach:
link 1
link 2
lusiq
Nowicjusz

Użytkownik od:
14. Nov. 2007

« Odpowiedz #18 : 23 January 2008, 14:51:11 »

Tak dziecko urodziłam w grudniu 2007 roku po 3 latach i 3 m-cach pobytu a mąż 3,5 roku.Zależy nam bardzo na tym paszporcie dla małej,mam już nawet wypełniony przez garde passport application form a do passport office wybieramy się w piątek i po prostu nie wiemy czego się spodziewaić.
change
Autorytet

Użytkownik od:
08. Jun. 2005

« Odpowiedz #19 : 23 January 2008, 16:45:22 »

Tak dziecko urodziłam w grudniu 2007 roku po 3 latach i 3 m-cach pobytu a mąż 3,5 roku.Zależy nam bardzo na tym paszporcie dla małej,mam już nawet wypełniony przez garde passport application form a do passport office wybieramy się w piątek i po prostu nie wiemy czego się spodziewaić.

Moze ktos, kto staral sie juz o irlandzki paszport dla dziecka odezwie sie do piatku.

Na pewno potrzebujecie:
- The Child's Long Form Birth Certificate, and
- The Passport or National Identity Document of that parent, and
- Declaration Form A to be completed by that parent . This form is available from the Passport Office and also may be downloaded from  www.passport.ie.

Z ciekawosci zadzwonilem do Passport Office w Cork i dowiedzialem sie ze jedynym dokumentem, ktory potwierdza ponad 3-letni pobyt w Irlandii jest wypelniona i podpisana w obecnosci notariusza Deklaracja A Declaration Form A. Jak sie dowiedzialem, w tym samym budynku, w ktorym skladac bedziecie podanie, na 3 pietrze jest prawnik, w obecnosci ktorego mozna podpisac deklaracje A, oplata wynosi ok 10 Euro.

Powodzenia i podziel sie z nami pozniej tym jak wam poszlo.
lusiq
Nowicjusz

Użytkownik od:
14. Nov. 2007

« Odpowiedz #20 : 24 January 2008, 20:06:20 »

Dzięki change,jestem Ci bardzo wdzięczna za pomoc,mam nadzieję ,że uda nam się to załatwić w jeden dzień.
Odezwę się-jeszcze raz serdeczne dzięki !
lusiq
Nowicjusz

Użytkownik od:
14. Nov. 2007

« Odpowiedz #21 : 02 February 2008, 00:51:39 »

Słuchajcie z tym paszportem dla dziecka jest tak ,iż jedno z rodziców musi udowodnić iż przebywa w Irlandii 3 lata.Bez żadnego problemu można to zrobić idąc do notariusza z wypełnionym "form A",który otrzymujesz wraz z ''passport application form'' w informacji w biurze paszportowym .Notariusz sprawdza paszport rodzica(robi sobie kserokopię),certyfikat urodzenia dziecka i podpisuje formularz A+pieczęć.Kosztuje to 10 euro.Następnie składa się oba formularze w passport office,certyfikat urodzenia dziecka oraz ponownie trzeba pokazać swój paszport,no i oczywiście zdjęcia.Miła pani po wypełnieniu swoich obowiązków informuje o wyborze dostarczenia paszportu dziecka (można odebrać osobiście lub biuro prześle go pocztą )w ciągu dwóch tyg po czym dokonuje się płatności-15 euro w okienku obok.
Ot i cała filozofia ;)Szczerze mówiąc byliśmy zaskoczeni gdyż przygotowaliśmy-zaświadczenia z pracy,z banku,świstki z nr pps,wszystkie p60 i pay slip i dokumenty z tax office a tak naprawdę ten notariusz nawet nie spytał jak długo przebywamy na wyspie.Nadmienię jeszcze ,że ten form A może podpisać także ksiądz,lekarz,nauczyciel itp.

Strony: [1] Do góry Drukuj 
Forum Stowarzyszenia MyCork  |  Cork  |  Mamo, Tato, to Ja!  |  Wątek: Irlandzki paszport dla polskiego dziecka « poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!